دسته‌ها
منصوری

کریم منصوری، عبدالباسط شیعیان

قاری محبوب ایرانی

کریم منصوری
کریم منصوری

کریم منصوری” قاری محبوب ایرانی‌ها است که تلاوت او نه تنها برای هموطنان ایرانی، حتی مصری‌ها را به یاد تلاوت استاد مرحوم “عبدالباسط” می‌اندازد. نوای ماندگار قرائتش در ابتدای سریال “حضرت یوسف” نیز از خاطرات خوشی است که در اذهان بسیاری ثبت شده است.

عبدالباسط شیعیان

 کریم منصوری به نحوه آشنای‌اش با تلاوت استاد عبدالباسط اشاره کرد و گفت: زمانی که در خوزستان زندگی می‌کردم، پدرم هر روز صبح، تلاوت عبدالباسط را از رادیو کویت و قطر گوش می‌داد و ما با صدای ایشان برای نماز آماده می‌شدیم. پس از اینکه به کرمان رفتیم، برای اولین‌بار تلاوت سوره “کهف” استاد عبدالباسط را به‌طور کامل شنیدم که تأثیر فراوانی بر من داشت. بعد از آن بود که از مادرم خواهش کردم که نوار کاست سوره‌های مختلف ایشان را برایم خریداری کند و ایشان هم محبت کردند و حرفم را گوش دادند. پس از پایان جنگ نزد اساتیدی همچون زرندی، گروسی، ظهوری، استاد شیخ مهدی رکابی رفتم. همچنین پس از اینکه به بوشهر رفتیم، از محضر اساتیدی همچون عبدالله‌زاده، گل‌محمدی، باغ ملایی و دوستان دیگر بهره بردم. منصوری در پاسخ به این سؤال که فقط از الحان تلاوت استاد عبدالباسط بهره‌مند می‌شوید؟ گفت: در تلاوت خود از اساتید دیگری همچون محمد منشاوی، ابوالعینین و مصطفی اسماعیل که الحان نزدیک به عبدالباسط دارند نیز بهره می‌برم؛ حتی از الحان ایرانی نیز استفاده می‌کنم، اما چارچوب و اسلوب تلاوت عبدالباسط را بیشتر می‌پسندم. تلاوت‌های شاهکار عبدالباسط را مثل سوره‌های مدثّر، قیامة، مریم (س)، رعد و یوسف، به‌صورت حفظ و تقلیدی می‌خواندم.

وی درباره تلاوت خود در تیتراژ سریال یوسف پیامبر (ع) نیز گفت: یکی از دوستان تماس گرفت و از من خواست تا تلاوت آغازین این سریال را داشته باشم. با کمال میل پذیرفتم. آهنگ سریال را برای من پخش کردند و فهمیدم که باید در مقام “حجاز” بخوانم و چندبار هم تکرار کردم. خداوند متعال عنایت کرد و مورد پسند مردم قرار گرفت.


بالاترین مرتبه تلاوت از آنِ عبدالباسط است

منصوری درباره ویژگی‌های مرحوم عبدالباسط گفت: این عنایت خداوند است که ایشان بر قله قرائت قرار گرفته است. امروز اگر کسی بخواهد تلاوت زیبایی داشته باشد به او می‌گویند، شبیه عبدالباسط می‌خواند، یعنی بالاترین مرتبه تلاوت از آنِ عبدالباسط است. یکی از امتیازاتی که مرحوم عبدالباسط داشت، این بود که او در مصر به دنیا آمد و مردم مصر، شنونده و مشتاق تلاوت قرآنند.

وی درباره اقامتش در کشور مصر نیز گفت: در سال ۱۳۸۰ به‌واسطه فعالیت در وزارت امور خارجه به مدت دو سال در کشور مصر اقامت داشتم و با جوّ قاریان و مردم آنجا آشنا شدم. مردم مصر، عبدالباسط را دوست دارند البته دیگر قراء به ویژه منشاوی و مصطفی اسماعیل را نیز خیلی دوست دارند. آن‌ها تقریباً با عبدالباسط هم لحنند. استاد کامل یوسف، تقریباً نزدیک به لحن استاد عبدالباسط دارند، اما این سه قاری (عبدالباسط، منشاوی و مصطفی اسماعیل) در مصر در اوج قرائت قرار دارند.

این قاری قرآن صدای پرتحریر، نفس عالی و تلاوت همه‌پسند را از ویژگی‌های عبدالباسط دانست و گفت: مرحوم عبدالباسط به‌اصطلاح (کثیرالسفر) بود و مردم دنیا صدای وی را بسیار دوست داشتند. صدای وی هم زیباست و هم حزن دارد. مرحوم عبدالباسط کم‌غلط‌ترین استاد در تلاوت است. قرارش بالا بوده است. اگر او در مسابقات جواب‌الجواب می‌آورد شاید تبدیل به جیغ می‌شد و برای اینکه از ابتدا قرار را بالا می‌گرفت با صدای کوکی که داشت، تلاوتش دلنشین می‌شد. حتی زمانی که اختلاف قرائت نیز می‌خواند آن را کاملاً با دقت اجرا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.