دسته‌ها
منصوری

انتخابات آنلاین نظام صنفی رایانه

انتخابات مجدد نظام صنفی رایانه

تو این هفته چندتا ایمیل و پیام و تماس از طرف کاندیداهای انتخابات نظام صنفی رایانه ای تهران داشتم و توصیه برای شرکت در انتخابات نظام صنفی که کوچکترین نقشی در شغل و درآمدم نداشته با این وجود به 3 نفر از کاندیداهای محترم رای دادم به این امید که به وعده انتخاباتی شون عمل کنند و برای تشکیل نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات که سالهاست دولتها و مجلس های مختلف وعده تحققش رو دادند تلاش کنند انتخابات تا ساعت 13 امروز به صورت اینترنتی برگزار میشه

لینک سامانه رای دهی

دسته‌ها
منصوری

مهندس کیست و چه تفاوتی با دانشمند دارد ؟ مهندس یا دانشمند ؟

مهندس یا دانشمند ؟

مهندس کیست ؟

واژه مهندسی از کلمه لاتین قرون‌وسطایی “ingenium “به مفهوم طراحی و ابداع گرفته‌شده است و نیز کلمه مهندسی از کلمه لاتین “ingeniare”برای موتور یا ابتکار به معنای نوآوری مبتکرانه گرفته‌شده است. بنابراین مهندسی فرایند طراحی جهان ساخته‌شده توسط انسان است.

معنی تحت‌اللفظی واژه مهندس یا “engineer” هم در زبان فارسی و هم در ادبیات کشور انگلستان توصیف جامعی نیست، برخلاف ظاهر این کلمه، “مهندس” کسی که هندسه می‌داند نیست! همچنین engineer تنها تکنسین یا کارشناس ماشین‌آلات و موتورها (engines) نیست.


مهندسی چیست؟

مهندسی یعنی به کار بردن علوم و فنون به‌منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین‌آلات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به‌صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به‌منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین. ضمن این‌که مهندس باید با تمام جنبه‌های مرتبط با موضوع ازجمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طرحی، توسعه یا به‌کارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، آشنایی کافی داشته باشد.

برخلاف دانشمند، مهندس آزاد نیست تا موضوع و مشکل موردعلاقه خود را انتخاب کند، وظیفه او این است که به حل مشکلاتی که پیش‌بینی‌شده یا پیش‌بینی‌نشده رخ می‌نماید، بپردازد. او باید به‌صرفه اقتصادی عمل خود یا ادامه کار یک وسیله یا سیستم، بهبود بازدهی آن و پرهیز از پیچیده کردن بی‌مورد سیستم نیز بی اندیشد.

بنابراین به‌طور خلاصه -همان‌طور که در اکثر کتاب‌های مرجع جهان آمده است- می‌توان گفت عبارت انگلیسی “Problem Solving” بهترین توصیف برای عمل مهندسی است. این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد.

مهندس کیست


وظایف مهندس

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه‌ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد. ازاین‌رو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند؛ که از آن دسته ملاحظات دقت بالا توانای تحلیل کنش‌ها و واکنش‌ها می‌باشد. یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی بشر تأثیر بسزای می‌گذارد، بنابراین یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی و شیمیایی جهان هستی باید از قوه تخیل بالایی برخوردار باشد. یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده بجا از آن‌ها و ترکیب مؤثر برخی از آن‌ها قادر خواهد بود نیازهای اجرای نسل بشر را باکیفیت مناسب و در کمترین زمان و با بالاترین بازده برطرف سازد. مهندس کسی است که ضمن شناخت دقیق روابط حاکم بر موضوع بتواند مسئله را به شکل فرمول درآورد.

مهمترین وظایف مهندس

برای این‌که شغل و وظایف یک مهندس را به‌طور دقیق از شغل و وظایف دانشمند جدا کنیم، می‌توان هفت کار اصلی یک مهندس را به خاطر سپرد:

تحقیق (Research) علمی، فنی و صنعتی به‌منظور کشف راه‌حل‌های تازه و سودمند.
توسعه(Development) فنی به‌منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار.
طراحی(Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص
ساخت(Construction) که بر اساس آن مهندس وظیفه دارد ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول، هزینه تمام‌شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.
تولید(Production) محصول یا سیستم که شامل "برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کار" (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان (layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی(Components)، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.
به کار انداختن (Operation) یک سیستم یا محصول که ممکن است توسط کسان دیگری تولیدشده باشد. این مهارت شامل آشنایی با کنترل‌های مکانیکی، الکترونیکی یا نرم‌افزاری ابزار و سیستم، تأمین نیرو و انرژی لازم برای به کار افتادن آن حمل‌ونقل، ارتباطات و جنبه‌های اقتصادی است.
مدیریت (Management) ابزارها و سیستم‌ها به خاطر تحلیل وضعیت گذشته و حال تجهیزات و دستگاه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده

مهندس کیست؟

مهندس کسی است که برای هر مشکلی بهترین راه‌حل را پیدا می‌کند. این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد.

مهندس کسی است که تلاش می‌کند یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و دریکی از رشته‌های مهندسی آموزش‌دیده باشد یا به‌طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول بکار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حل مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

مختصرا و بر اساس مبحث دوم مقررات ملّی ساختمان «مهندس فردی است حرفه‌ای که با دارا بودن مدرک دانشگاهی معتبر دریکی از رشته‌های ساختمان و تأسیسات برقی و مکانیکی مبادرت به ارائهٔ خدمات امور مهندسی در بعد: طرّاحی و محاسبات نظارت بر اجرا و اجرای پروژه (مجری) می‌کند.

تاریخچه مهندسی

در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیرنظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پل‌ها و جاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این مفهوم در انگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.


رشته‌های مهندسی

تعدادی از رشته‌های مهندسی پرطرفدار عبارت‌اند از:

هوانوردی - خلبانی
هوانوردی - مراقبت پرواز
هوانوردی - ناوبری هوایی
مهندسی نساجی
مهندسی نفت
مهندسی هوافضا
مهندسی مواد
مهندسی معماری
مهندسی مکانیک
مهندسی مکانیک نیروگاه
مهندسی کشاورزی
مهندسی ماشین‌های ریلی
مهندسی معدن
مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی
مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
مهندسی کامپیوتر
مهندسی عمران
مهندسی صنایع
مهندسی شیمی
مهندسی سیستم
مهندسی شهرسازی
مهندسی دریا
مهندسی رباتیک
مهندسی پلیمر
مهندسی خط و سازه‌های ریلی
مهندسی حمل‌ونقل ریلی
مهندسی برق
مهندسی بازرسی فنی
مهندسی پزشک

مهندس کیست و ۵ اسفند چه روزی است؟

در تقویم رسمی ایران پنجم اسفندماه و هم‌زمان با تولد دانشمند ایرانی بزرگ ایرانی خواجه‌نصیرالدین طوسی روز مهندس نامیده شده است در تقویم کشور ما روزهایی وجود دارد که تحت عنوان اسامی مشاغل مختلف ازجمله معلم، پرستار، پزشک و مهندس نام‌گذاری شده است. تولد یا درگذشت افراد بنام و مشهور که هر یک در رشته بخصوصی فعالیت داشته‌اند، بهانه‌ای است برای نام‌گذاری این روزها؛ سالروز تولد خواجه‌نصیرالدین طوسی، مصادف با پنجم اسفند، روز مهندس نام‌گذاری شده است، روزی ارزشمند برای بزرگداشت جایگاه مهندسی و موعدی برای پاسداشت تعهد و تفکر مهندسانی است که توسعه‌ساز و تحول‌آفرین بوده‌اند و با تکیه‌بر اندیشه و عمل خود جامعۀ امروز بشری را ممتاز و متمایز از گذشته ساخته‌اند.

دسته‌ها
منصوری

روز مهندس ؛ روز تجلیل از ابتکار و خلاقیت مبارک

روز مهندس ۵ اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی

روز مهندس در تقویم رسمی کشور ایران روز پنجم اسفند ماه در روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی نام گذاری شده است.

خواجه نصیرالدین طوسی که بود؟

ابوجعفر محمدبن محمد معروف به خواجه نصيرالدين در 5 اسفند سال 597 ق در طوس به دنيا آمد. ابتدا علوم عقلي و نقلي و حكمت مشاء و سپس رياضيات، فقه، فلسفه، نجوم و ادبيات را آموخت و در علوم روز به استادي تمام رسيد.

خواجه نصيرالدين چند سال پس از حمله سپاه چنگيزخان مغول، به قلعه اسماعيليه پناه برد و در آن‏جا نيز از تاليف و نگارش باز نايستاد. با غلبه سپاه مغول بر اسماعيليان، وي به خدمت هولاكوخان فرمانرواي وقت مغول پيوست و با استفاده از نفوذ خود، از كشتار مردم و دانشمندان و تخريب آثار فرهنگي و علمي و غارت شهرها و روستاها جلوگيري نمود.

5 اسفند به افتخار روز تولد خواجه نصیرالدین، به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است

پس از فتح بغداد و سقوط عباسيان، خواجه نصير ماموريت يافت تا رصدخانه مراغه را ترتيب دهد. او جماعتي از رياضي‏دانان بزرگ را گردآورد و كار احداث رصدخانه را در سال 657 ق آغاز كرد. خواجه نصيرالدين، با اين كار، عالمان بزرگ زمان را كه پراكنده بودند در يك مكان، جمع كرد و همچنين كتابخانه‏اي عظيم در محل رصدخانه مراغه احداث نمود. وي براي تهيه كتاب‏هاي مورد نظر، كتبي از بغداد، شام و شمال آفريقا و اطراف و اكناف ايران فراهم نمود و كتابخانه‏اي با بيش از 400 هزار جلد كتاب، ايجاد كرد. عمر خواجه از اين پس در خدمات علمي گذشت.

خواجه نصيرالدين يكي از بزرگ‏ترين بنيانگذاران كلام شيعه بود و ضمن تاييد حكمت ابن‏سينا، به شرح مشكلات اشارات پرداخت. وي همچنين آثار متعددي را در علوم مختلف به نگارش درآورد كه اخلاق ناصري، تجريد العقايد، زيج ايلخاني، اوصاف الاشراف، اساسُ الاقتباس و تذكره نصيريه و بيش از 60 اثر ديگر در اصول دين، منطق، هندسه، هيئت، نجوم، عروض و شعر از آن جمله‏ اند. خواجه نصيرالدين در سال 672 در 75 سالگی درگذشت و در كاظمين به خاك سپرده شد.

پیشینه ی مهندسی


در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس مفهوم مهندس در انگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.

مهندس و وظایف آن

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد. با درک این محدودیت‌ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته یا بهبود داده شود را مشخص کرده و ارائه نماید.

مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد

از اینرو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند؛ که از آن دسته ملاحظات دقت بالا توانای تحلیل کنش‌ها و وا کنش‌ها می‌باشد. یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی بشر تاثیر بسزای می‌گذارد، بنا بر این یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی باید از قوه تخیل بالای بر خوردار باشد که موجب گسترش دانش بشر می‌شود.

یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده بجا از آنها و ترکیب موثر برخی از آنها قادر خواهد بود نیازهای اجرای نسل بشر را با کیفیت مناسب و در کمتر ین زمان و با بالا ترین بازده بر طرف سازد. مهندس با درک بهتری که از قوانین هستی دارد علاوه بر طراحی تولید و راه‌اندازی در زمینه نیازهای حال و آینده بشر باید از قدرت تحلیل خود در رسیدن به بهترین بازده تلاش کرده و بهره‌وری را افزایش دهد. مهندس کسی است که ضمن شناخت دقیق روابط حاکم بر موضوع بتواند مساله را به شکل فرمول درآورد.

دسته‌ها
منصوری

کریم منصوری، عبدالباسط شیعیان

قاری محبوب ایرانی

کریم منصوری
کریم منصوری

کریم منصوری” قاری محبوب ایرانی‌ها است که تلاوت او نه تنها برای هموطنان ایرانی، حتی مصری‌ها را به یاد تلاوت استاد مرحوم “عبدالباسط” می‌اندازد. نوای ماندگار قرائتش در ابتدای سریال “حضرت یوسف” نیز از خاطرات خوشی است که در اذهان بسیاری ثبت شده است.

عبدالباسط شیعیان

 کریم منصوری به نحوه آشنای‌اش با تلاوت استاد عبدالباسط اشاره کرد و گفت: زمانی که در خوزستان زندگی می‌کردم، پدرم هر روز صبح، تلاوت عبدالباسط را از رادیو کویت و قطر گوش می‌داد و ما با صدای ایشان برای نماز آماده می‌شدیم. پس از اینکه به کرمان رفتیم، برای اولین‌بار تلاوت سوره “کهف” استاد عبدالباسط را به‌طور کامل شنیدم که تأثیر فراوانی بر من داشت. بعد از آن بود که از مادرم خواهش کردم که نوار کاست سوره‌های مختلف ایشان را برایم خریداری کند و ایشان هم محبت کردند و حرفم را گوش دادند. پس از پایان جنگ نزد اساتیدی همچون زرندی، گروسی، ظهوری، استاد شیخ مهدی رکابی رفتم. همچنین پس از اینکه به بوشهر رفتیم، از محضر اساتیدی همچون عبدالله‌زاده، گل‌محمدی، باغ ملایی و دوستان دیگر بهره بردم. منصوری در پاسخ به این سؤال که فقط از الحان تلاوت استاد عبدالباسط بهره‌مند می‌شوید؟ گفت: در تلاوت خود از اساتید دیگری همچون محمد منشاوی، ابوالعینین و مصطفی اسماعیل که الحان نزدیک به عبدالباسط دارند نیز بهره می‌برم؛ حتی از الحان ایرانی نیز استفاده می‌کنم، اما چارچوب و اسلوب تلاوت عبدالباسط را بیشتر می‌پسندم. تلاوت‌های شاهکار عبدالباسط را مثل سوره‌های مدثّر، قیامة، مریم (س)، رعد و یوسف، به‌صورت حفظ و تقلیدی می‌خواندم.

وی درباره تلاوت خود در تیتراژ سریال یوسف پیامبر (ع) نیز گفت: یکی از دوستان تماس گرفت و از من خواست تا تلاوت آغازین این سریال را داشته باشم. با کمال میل پذیرفتم. آهنگ سریال را برای من پخش کردند و فهمیدم که باید در مقام “حجاز” بخوانم و چندبار هم تکرار کردم. خداوند متعال عنایت کرد و مورد پسند مردم قرار گرفت.


بالاترین مرتبه تلاوت از آنِ عبدالباسط است

منصوری درباره ویژگی‌های مرحوم عبدالباسط گفت: این عنایت خداوند است که ایشان بر قله قرائت قرار گرفته است. امروز اگر کسی بخواهد تلاوت زیبایی داشته باشد به او می‌گویند، شبیه عبدالباسط می‌خواند، یعنی بالاترین مرتبه تلاوت از آنِ عبدالباسط است. یکی از امتیازاتی که مرحوم عبدالباسط داشت، این بود که او در مصر به دنیا آمد و مردم مصر، شنونده و مشتاق تلاوت قرآنند.

وی درباره اقامتش در کشور مصر نیز گفت: در سال ۱۳۸۰ به‌واسطه فعالیت در وزارت امور خارجه به مدت دو سال در کشور مصر اقامت داشتم و با جوّ قاریان و مردم آنجا آشنا شدم. مردم مصر، عبدالباسط را دوست دارند البته دیگر قراء به ویژه منشاوی و مصطفی اسماعیل را نیز خیلی دوست دارند. آن‌ها تقریباً با عبدالباسط هم لحنند. استاد کامل یوسف، تقریباً نزدیک به لحن استاد عبدالباسط دارند، اما این سه قاری (عبدالباسط، منشاوی و مصطفی اسماعیل) در مصر در اوج قرائت قرار دارند.

این قاری قرآن صدای پرتحریر، نفس عالی و تلاوت همه‌پسند را از ویژگی‌های عبدالباسط دانست و گفت: مرحوم عبدالباسط به‌اصطلاح (کثیرالسفر) بود و مردم دنیا صدای وی را بسیار دوست داشتند. صدای وی هم زیباست و هم حزن دارد. مرحوم عبدالباسط کم‌غلط‌ترین استاد در تلاوت است. قرارش بالا بوده است. اگر او در مسابقات جواب‌الجواب می‌آورد شاید تبدیل به جیغ می‌شد و برای اینکه از ابتدا قرار را بالا می‌گرفت با صدای کوکی که داشت، تلاوتش دلنشین می‌شد. حتی زمانی که اختلاف قرائت نیز می‌خواند آن را کاملاً با دقت اجرا می‌کند.

دسته‌ها
منصوری

فورد جدید منصوری با سرعت 354 کیلومتر رونمایی شد

سوپراسپرت جدید منصوری

برند منصوری از خاص ترین خودروی فورد جی تی که یک سوپراسترت با سرعت ۳۵۴ کیلومتر هست رونمایی کرد.چندماه پیش بود که تیونر منصوری اولین نمونه تیونینگ شده از سوپراسپرت جی تی فورد را رونمایی کرد. اکنون دومین نمونه تقویت شده از این خودرو با کیت بدنه خاص و ترکیب رنگ مشکی و قرمز توسط منصوری معرفی شده.

مشخصات فنی فورد

کیت بدنه تهاجمی فورد جی تی موسوم به Le Mansory بیننده را به یاد خودروهای مسابقه ای لمانز می اندازد. لو منصوری علاوه بر رنگ‌های مختلف مورد استفاده در داخل و خارج، حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. تیونر آلمانی کیت بدنه سفارشی ساخته‌شده از فیبر کربن هم نصب کرده است. گل‌گیرهای عریض‌تر (۵ سانتی‌متر) به همراه سیستم اگزوز با خروجی سه‌گانه و چراغ‌های جلوی کاملا جدید ارتقایافته ارائه می‌شود. ابرخودروی مجهز به پیشرانه‌ی V6 ‌اکنون روی رینگ‌های سفارشی آلیاژی ۲۱ اینچی سوار می‌شود. این سوپراسپرت دارای برخی قطعات آیرودینامیک از جمله ورودی هوای سقفی دوتایی و دیفیوزر بزرگ است.

دسته‌ها
منصوری

مرتضی منصوری

مرتضی منصوری بازیکن فوتبال تیم سپاهان در ۲ تیر ۱۳۶۹ در شوش متولد شد

دسته‌ها
منصوری

محمدباقر منصوری

محمد باقر منصوری ، مداح اهل بیت در 27 شهریور 1362 در اردبیل متولد شد

دسته‌ها
منصوری

آذر منصوری

آذر منصوری متولد 1343 در شهر ری ، عضو شورای مشاوران خاتمی و معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت اسلامی می باشد

دسته‌ها
منصوری

پروفسور منصوری

پروفسور رضا منصوری

دکتر رضا منصوری (۱۳۲۶، تهران) فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشکدهٔ فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است. وی تحصیلات کارشناسی خود را در دانشکده فنی دانشگاه تهران به پایان رساند و به علت علاقه به رشته نجوم راهی دانشگاه وین شد و در سال ۱۳۵۱ مدرک دکترای نجوم خود را دریافت کرد. وی یکی از بنیان‌گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان و مرکز نشر دانشگاهی است. او همچنین از موسسین انجمن فیزیک ایران پس از انقلاب است و چند دوره ریاست آن را نیز برعهده داشته‌است. زمینهٔ پژوهشی دکتر منصوری نسبیت و کیهان‌شناسی است. او در دورهٔ ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.

منبع : ویکی پدیا

دسته‌ها
منصوری

کریم منصوری ، قاری و حافظ قرآن، که نشان رسمی فرهنگ و هنر از رییس جمهور گرفت

زندگینامه استاد کریم منصوری

کریم منصوری

کریم منصوری در سال ۱۳۴۷ در آبادان متولد شد. از سال ۱۳۵۹ش در جلسات قرآن شرکت کرد. آموزش قرائت قرآن کریم را به صورت حرفه‌ای نزد آقایان، «سیدصالح، گروسی، رکابی و عبدالله‌زاده» دنبال کرد. سپس علم تجوید را به صورت کلاسیک زیر نظر استادان «موسوی، مرحوم اربابی و خدام‌حسینی» آموخت. در سال ۱۳۷۱ طی مدت ۱۱ ماه کل قرآن را حفظ کرد. پس از اخذ مدرک دیپلم در زادگاهش راهی تهران شد. تحصیلات خود را در تهران تا مقطع کارشناسی ادامه داد و در وزارت امور خارجه مشغول به کار شد. همچنین در حال حاضر ایشان عضو شورای عالی قرآن می باشد.

ایشان در برنامه زنده شبکه رادیوقرآن که در ۹ آذر ۱۳۹۸ شرکت کرد در مورد دوران کودکی خود گفت : زمانی که در خوزستان زندگی می‌کردم، پدرم هر روز صبح، تلاوت عبدالباسط را از رادیو کویت و قطر گوش می‌داد; و ما با صدای ایشان برای نماز آماده می‌شدیم. پس از اینکه به کرمان رفتیم; برای اولین‌بار تلاوت سوره “کهف” استاد عبدالباسط را به‌طور کامل شنیدم که تأثیر فراوانی بر من داشت. بعد از آن بود که از مادرم خواهش کردم که نوار کاست سوره‌های مختلف ایشان را برایم خریداری کند. و ایشان هم محبت کردند و حرفم را گوش دادند. پس از پایان جنگ نزد اساتیدی همچون زرندی، گروسی، ظهوری، استاد شیخ مهدی رکابی رفتم. همچنین پس از اینکه به بوشهر رفتیم، از محضر اساتیدی همچون عبدالله‌زاده، گل‌محمدی، باغ ملایی و دوستان دیگر بهره بردم.

افتخارات استاد منصوری

استاد کریم منصوری از سال 1367 در مسابقات داخلی و از سال 1369 در مسابقات بین المللی مقام های برتر کسب نمود. هیئت داوران یازدهمین دوره انتخاب و معرفی خادمان قرآن کریم، در سال ۱۳۸۳ وی را، به دلیل «خدمات ۲۵ ساله در تلاوت زیبای قرآن، تدریس و اداره جلسات و شرکت در مجامع و مجالس بین‌المللی و نیز کسب مقام‌های متعدد کشوری و بین‌المللی»، نشان خادم قرآن کریم را در سال ۱۳۸۳ دریافت کرد. خادم قرآن کریم معرفی کرد. در ۲۲ مرداد ۱۳۹۰، نشان رسمی فرهنگ و هنر را از رییس جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد. همچنین گواهینامه تلاوت را از اتحادیه قاریان مصر دریافت کرده است.

معروفترین تلاوت ها

مراسم افتتاحیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در سال ۱۳۷۶

تیتراژ آغاز سریال یوسف پیامبر (ص)

منبع : ویکی پدیا